Maaşa Zam Gibi Vergi Haberi: Gelir Vergisi Yükselirse Maaşlar Artar mı? Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da

Asgari ücretle birlikte tüm maaşlara beklenen zam haberlerinin bir anlamda temeli olan gelir vergisi dilimleri de konuşulmaya başlandı. Yakın zamana kadar özellikle sendikaların dikkat çektiği vergi dilimleri yükselirse hem çalışan hem de işveren için rahatlatıcı olacak.

Asgari ücret ve tüm maaşlardaki artışların son yıllarda enflasyonla birlikte yüksek olmasına karşın vergi dilimlerinin düzenlenmemesi hem net maaşları düşürüyor, hem de işverenin maliyetini artırıyor. Gelir vergisinde düzenleme maaş zamları tartışılırken, yeniden gündeme geldi.

Geçen aylarda DİSK vergi dilimlerinin düzenlenmesine yönelik taleple İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş düzenlemişti.

Yeniden gündeme gelen gelir vergisi tarifesi için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilirken, dilimlerde yüksek oranlı artış beklentisi de yükseldi. Torba yasaya ek olarak madde ekleneceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

Ekonomim’den Mehmet Kaya’nın aktardığına göre,  yüzde 58,46 olarak belirlenen yeniden değerleme oranının altında bir artış yapılan gelir vergisi tarifesinde yüksek oranlı artırım talep ediliyor.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da açıklamasında gelir vergisi güncellemesinin alım gücünü artırıcı etkisine vurgu yapmıştı.

Son yıllarda hızlı artan enflasyonla birlikte yılda 2 kez zam gelen başta asgari ücret ve düşük maaşlar, ikinci vergi dilimine geçiyor. Gerçi maaşların asgari ücret kadar kısmı vergi dışı oluyor. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelir ve kurumlar vergilerine yönelik istisna ve muafiyetlerin yeniden düzenleneceğini çalışmaların sürdüğünü belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletilen talepler arasında yer alan gelir vergisi düzenlemesinin asgari ücret zammı sonrası torba yasaya yeni madde eklenerek yapılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelir vergisi için YDO’da yüzde artırım ya da azaltım yetkisi bulunurken, bu oranın dışında değişiklik için kanunda değişiklik olması gerekiyor.

Gelir İdaresi’nin gelir vergisi başta olarak tarife ve harçlar için yıl sonuna yayınladığı tebliğ, henüz yayınlanmadı.

Yapılan hesaplamalara göre, gelir vergisinde ilk dilimin olması gereken seviyesi için, 2023’te YDO kadar artarsa 110 bin TL’ye çıkması gerekiyor.

Gelir vergisi dilimlerinin yükselmesi brüt maaş üzerinden çalışanın daha az vergi kesintisine uğraması demek olurken, işverenin de yükünü azaltıyor.

2023 yılında gelir vergisi dilimleri şu şekilde:

  • Yıllık 70 bin TL’ye kadar gelirde vergi oranı %15,

  • Yıllık 150 bin TL’ye kadar gelirde, ilk 70 bin TL için 10 bin 500 TL, üzerine %20, 

  • Yıllık 550 bin TL’ye kadar gelirde, ilk 150 bin TL için 26 bin 500 TL, üzerine %27,

  • Yıllık 1 milyon 900 bin TL gelirde, ilk 550 bin TL için 134 bin 500 TL, üzerine %35,

  • Daha yüksek gelirde, 1 milyon 900 bin TL için 607 bin TL, üzerine %40.

Gelir vergisinde hesaplama kademe kademe yükselerek yapılıyor.

200 bin lira gelir için direkt yüzde 27 üzerinden 54 bin lira değil, 70 bin liralık kısımda 10 bin 500, 70-150 bin arası için (26.500-10.500) 16 bin lira ve 150-200 bin arası için de (50.000*0,27) 13 bin 500 lira toplamda 40 bin lira vergi hesaplanıyor.

Gelir vergisi dilimlerinin hesaplamasında nasıl sorun oluştuğunu vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl de katıldığı bir yayında açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir