Kavuncu’dan “yasak” geldi: İYİ Parti, Zafer Partisi’nin ittifak davetine kapıları kapattı

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği talimatta, isim vermeden Zafer Partisi’nin “ittifak” davetine kapıları kapatırken, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği talimatta, “ittifak” görüşmelerini yasakladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Akşener-Özel görüşmesinden önce İyi Parti’ye yaptığı yerel seçimlerde ittifak çağrısını bir süredir yineliyordu. İyi Parti’nin CHP ile iş birliği yapmama kararının ardından çağrısını bir kez daha yineleyen Özdağ, son olarak İyi Parti’den cevap beklediklerini söylemişti.

Akşener, Ümit Özdağ’ın çağrısına cevap vermezken, İyi Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu‘dan dikkati çeken bir hamle geldi.

Halk TV’de yer alan habere göre Kavuncu, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği talimatta, “ittifak” görüşmelerini yasaklayarak, gelen tekliflerin teşkilat koordinatörlerine bildirilmesini istedi.

Kavuncu’nun Zafer Partisi’nin ismi kullanmadan teşkilatlara gönderdiği talimat şöyle:

Sayın Başkanlarımız;

-Özellikle bugün ve önümüzdeki bir kaç günlük süre zarfında bazı siyasi partilerin il ve ilçe başkanlıklarından seçim ittifakı konusunda görüşme istişare vb. başlıklar altında manipülasyon ve provokasyon maksatlı bir araya gelme tekliflerinin geldiği/geleceği anlaşılmaktadır.

-Parti disiplinimizi korumak ve manipülasyona ve bilgi kirliliğine yol açmamak adına; bu tekliflerin açık ve net bir şekilde reddedilmesi ve tartışmaya bile mahal verilmemesi büyük önem taşımaktadır.

-Bu sebeple il ve ilçe başkanlıklarımıza gelen bu tekliflerin reddedilmesiyle birlikte ilgili teşkilat koordinatörümüze de durumun aktarılması önemle rica olunur.

TIKLAYIN – Ümit Özdağ’ın ittifak beklentisi sürüyor: İYİ Parti’den bir cevap alamadık, umarım olumlu dönerler

Özdağ’ın çağrısı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 1 Aralık’ta CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in görüşmesi öncesi, Akşener’e ittifak çağrısı yaparak, “AK Parti ve CHP merkezli siyaset yapılanmasını Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sarsılmaz bir inanç temelinde kurulacak Zafer Partisi-İYİ Parti ittifakı etrafında oluşacak büyük bir vatansever, Atatürkçü, Türk milliyetçisi seçmen gücünün yaratacağı sinerji ile dağıtarak mevcut ikili kutuplaşmayı kıralım. Zafer-İYİ ittifakı etrafında birçok parti, grup ve etkin siyasetçi bir araya gelecektir” demişti.

İyi Parti ise CHP’nin yerel seçimlerde iş birliği teklifini geçen gün alınan Genel İdare Kurulu  (GİK) kararıyla reddetmiş, bunun üzerine Özdap İyi Parti’ye ittifak çağrısını yineleyerek, “Eğer İYİ Parti, Zafer Partisi ile seçim işbirliği oluşturmaz ise CHP’den ayrılma adımı Cumhur İttifakı’na açık destek ile sonuçlanacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

TIKLAYIN – Özdağ, Özel ziyareti öncesi uyardı; “En kötü işim” dediği Akşener’e teklif sundu: HDP ile ittifaka sürüklenmeyin, Zafer-İYİ ittifakı yapalım!

Son olarak 6 Aralık’ta Nevşehir’de konuşan Özdağ, ittifak çağrısına henüz yanıt alamadıklarını bildirerek, “Bizim İYİ Parti’ye yapmış olduğumuz bu reel politik ve iyi niyetli çağrıya şu ana kadar bir cevap alamadık. Umarım bize olumlu bir cevap ile dönerler” dedi.

TIKLAYIN – İyi Parti’de kritik GİK toplantısından “hayır” kararı çıktı: Akşener fikrini açık etmedi; kimler yerel seçime “müstakil” girmeyi savundu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir