Avrupa’nın Dibine Kıtalararası Balistik Füze Yerleştiren Rusya Tüm Dünyada Endişe Yarattı!

Tehditler ve krizler dünya siyasetinde olağan şeylerdir. Ancak günümüzde dünyayı en çok endişelendiren şey ise nükleer savaşın eşiğine gelmektir desek yanlış olmaz. İşte bu endişe ortamında Rusya’dan Avrupa’yı daha çok endişelendirecek bir hamle geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, ülkenin batısına nükleer saldırı kapasiteli kıtalararası balistik füze yerleştirdiğini ilan etti. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/dunya/rusyadan…

2022 yılının şubat ayından beri Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeyi sürdürüyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini sürdürmesi için de askeri kuvvetlerini artırması tüm dünya ve özellikle Avrupa tarafından endişeyle takip ediliyor. Zira Rusya en çok Kuzey ve Doğu Avrupa ülkelerine tehdit oluşturuyor.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’dan Avrupa’yı daha çok endişelendirecek bir hamle geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, Kaluga’daki fırlatma deposuna nükleer saldırı kapasiteli kıtalararası balistik “Yars” füzesi yerleştirdiğini ilan etti.

“Silahlanmaya devam edeceğiz”

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre ülkenin batısında bulunan Kaluga bölgesi silahlandırılmaya devam edecek. Yars füzesinin yerleştirildiği bölgede gerekli askeri altyapı oluşturulacak.

Yars füzesi nedir?

RS-24 Yars yani kısaca Yars, Rus yapımı termonükleer bir kıtalararası balistik füze. 10 bin kilometreyi aşan menzil özelliği bulunuyor. Nükleer başlıklı bu füzenin gücü 500 kilotona kadar varıyor. Yars’ın en dikkat çeken ve en korkutucu özelliği ise savunma sistemlerine yakalanmıyor ve aynı anda 3 ila 6 hedefi vurabiliyor.

Adına “Yenilmez” diyorlar.

Rusya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Orenburg’a nükleer saldırı kapasiteli kıtalar arası hipersonik ‘Avangard’ füzesi yerleştirdiğini duyurmuştu. Avangard, ses hızından 27 kat daha hızlı bir füze ve saatte yaklaşık 32 bin kilometre hızla gidebilme gücüne sahip. İddialara göre Avangard, 2 saatten kısa bir sürede dünyanın etrafını dönebiliyor. Batı dünyasını endişenlendiren özelliği ise yine Yars gibi onu dünyada yakalayabilecek herhangi bir savunma sisteminin olmayışı. Putin’in ona taktığı lakap ise ‘Yenilmez’. Tıpkı Avengers filmleri gibi değil mi?

Dünya nereye gidiyor?

Sonuç olarak Rusya kıtalararası nükleer saldırı kapasitesini artırıyor. Avrupa ise Rusya’nın askeri hamlelerinden endişeli. Almanya Savunma Bakanı, tüm Avrupa devletlerine ‘silahlanalım’ çağrısı yaptı. Zira Soğuk Savaş yıllarında olduğu gibi ABD’den ‘medet’ umamıyorlar. Tüm bu gelişmeler dünyayı nükleer bir savaşın eşiğine getirebilir ama nasıl getirir burası çok muamma. Sadece Soğuk Savaş’tan çok farklı olacağını biliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir